sobota, 10 października 2015


Muzyka miłości
  
Trwa siedemnasty Konkurs Chopinowski. Rywalizację w nim rozpoczęło 78 pianistów z 20 krajów, w tym 15 Polaków. Zwraca uwagę fakt, że wśród uczestników jest sporo osób pochodzących z krajów dalekiego wschodu. Nie jest to nic nowego. Pamiętam, jak zadziwiło mnie piękne wykonanie mazurków przez chińskiego pianistę Fou Ts' onga podczas konkursu w 1955 roku. Został on laureatem trzeciego miejsca. Pierwsze wzruszenia związane z konkursem chopinowskim  przeżyłam jeszcze we Lwowie w 1937 roku. Finałowy koncert zgromadził  całą nasza rodzinę przy głośniku radiowym. Odbiór był fatalny,  gdyż radio zmontowane było z części przez "złote rączki" moich braci. Mimo to wzruszająca muzyka Chopina zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Byliśmy ogromnie dumni z trzeciego miejsca polskiego pianisty Witolda Małcużyńskiego. Mówi się dziś dużo o emigrantach. Muzyka Chopina to w dużej swej części muzyka emigranta. Nasuwa mi się porównanie z innym naszym wielkim twórcą, Adamem Mickiewiczem. On napisał "Pana Tadeusza" pod wpływem tęsknoty do pagórków leśnych i nadniemeńskich łąk zielonych. Słuchając mazurków naszego kompozytora wyobraźnia przywodzi na myśl piaszczyste drogi Mazowsza, łany zbóż, ukwiecone miedze  i muzykę dobiegającą z wiejskiej karczmy. Rozumiem dobrze tego rodzaju nastroje. Sama czuję się trochę emigrantką. Emigrantką przymusową. Czasem tęsknię do opuszczonego przeze mnie domu rodzinnego, do pięknego Lwowa i krajobrazów mojego dzieciństwa. Ale teraz nie myślę o przeszłości, odsuwam od siebie niepokojące wieści ze świata i oddaję się słuchaniu pięknej muzyki Chopina.  

2 komentarze:

 1. Pani Ewo, ma Pani jakiegoś faworyta? My z mężem staramy się w miarę możliwości słuchać kolejnych przesłuchań - mimo dobrego radia czasem mam wrażenie, że uciekają nam niuanse... Ulubieńcem publiczności wydaje się Hamelin, rzeczywiście sprawnie gra, choć czasem mi się zdaje, że nieco efekciarsko. No, zobaczymy, emocje rosną. Serdecznie pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poziom konkursu jest bardzo wysoki, Trudno wskazać prawdopodobnego zwycięzcę. Hamelin jest świetnym pianistą. Ja kocham mazurki i podobało mi się wykonanie ich przez Krzysztofa Książka. Szczególnie pięknie zagrał nego ulubionego mazurka a moll Op.7 Nr. 2
   Pozdrawiam

   Usuń