sobota, 25 sierpnia 2012

Curiosity znaczy ciekawość

Ciekawość jest niezwykle inspirującą cechą ludzkiego umysłu. Dzięki niej powstają doniosłe odkrycia naukowe i dokonuje się postęp w naszym życiu. Odkąd astronomia zwiększyła wiedzę o wszechświecie, wielu uczonych, a także zwykłych, myślących ludzi zaczęło zadawać sobie fascynujące ich pytania. Czy tylko na ziemi istnieje życie? Czy da się podróżować w kosmosie i czy można przebywać na powierzchni innych planet? Ciekawość w tych sprawach zainspirowała wielu pisarzy i filmowców do tworzenia dzieł "science fiction". Można tu wymienić Stanisława Lema, czy też Jerzego Żuławskiego, który w swojej powieści "Na srebrnym globie " akcję umieścił na księżycu.
W roku 1877 włoski astronom Giovanni Schiaparelli przekazał wiadomość, ze zaobserwował na powierzchni Marsa proste linie, które nazwał kanałami. Uruchomiło to od razu ludzką wyobraźnię. Niektórzy naukowcy uważali, że te "kanały" mogą być dziełem istot myślących. Później okazało się, że regularność linii była złudzeniem spowodowanym właściwością ludzkiego oka. Następne badania Marsa wykazały istnienie czap lodowych na biegunach tej planety. Czapy te składają się ze stałego dwutlenku węgla i lodu. A więc jest woda! I znowu rozpoczęły się dywagacje na ten temat. Może więc są tam lub były jakieś formy życia!
Aby sprostać zapotrzebowaniu na wiedzę o Marsie, od 1960 roku wysłano 38 sond. Tylko kilka z nich wylądowało na powierzchni planety dostarczając zdjęcia i cenne dane naukowe. Największe osiągnięcie jednak miało miejsce 6 sierpnia 2012 roku. Tego dnia posadzono na powierzchni czerwonej planety łazika o nazwie "Curiosity". Jest to duży pojazd długości trzech metrów i wadze 900 kilogramów, który wędrować będzie po powierzchni Marsa przez 1 rok marsjański, czyli 98 tygodni. Wśród licznych zadań, jakie musi on wykonać, będzie też poszukiwanie śladów życia na planecie oraz ocena możliwości lądowania i przebywania na niej ludzi. Łazik już przesłał na ziemię interesujące zdjęcia. Ciekawe, jakie będą wyniki badań tego laboratorium na kółkach pod nazwą "Curiosity"  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz