sobota, 16 kwietnia 2011

Miejsca na mapie świata

W tym roku mija 30 lat od niezwykłej wyprawy polskich podróżników (Andrzeja Pietowskiego, Piotra Chmielińskiego, Jerzego Majcherczyka, Jacka Boguckiego i Zbigniewa Bzdaka) do kanionu rzeki Colka w Peru. Płynąc na kajakach udało im się po raz pierwszy prawie w całości spenetrować ten dwukrotnie głębszy  od kanionu Kolorado wąwóz. Od tego czasu nosi on nazwę kanionu Polaków.
W dziejach Polski było wielu wybitnych podróżników. Warto niektórych z nich przypomnieć. Pierwszym polskim podróżnikiem był wrocławski franciszkanin, Benedykt Polak (ok.1200 – ok.1280), wysłany przez papieża Innocentego IV z misją do chana mongolskiego.                                                                            Krzysztof Arciszewski (1592 – 1656) wybitny inżynier, generał artylerii Polski, Holandii i Brazylii oraz admirał tego kraju, podczas licznych podróży sporządził wiele dokładnych map regionów Brazylii.
Jednym z naszych najwybitniejszych podróżników jest Paweł Edmund Strzelecki (1797 – 1873). Ten polski geograf, geolog, poszukiwacz złóż mineralnych prowadził liczne badania w Appalachach, na Florydzie, w Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Argentynie, Chile. Szczególne zasługi położył dla Australii poszukując złóż mineralnych w tym kraju. Prowadził badania w Wielkich Górach Wododziałowych, a w ich najwyższych partiach zwanych Górami Śnieżnymi wspiął się na najwyższy szczyt i nazwał go Górą Kościuszki (2228m). Australijczycy jego nazwiskiem nazwali pasmo górskie, dwa szczyty, jezioro, rzekę, miasteczko i rezerwat przyrody. Istnieje też w Kanadzie Jezioro Strzeleckiego.
Jan Czerski (1845 – 1892), zesłaniec na Syberię po powstaniu styczniowym, prowadził badania geologiczne brzegów jeziora Bajkał i okolic rzeki Angary. Odbył ekspedycję w rejon rzek Kołymy i Indygirka. Nazwiskiem Czerskiego nazwane zostały góry w północnej Jakucji i pasmo górskie na Zabajkale, Najwyższy szczyt Gór Bajkalskich to Góra Czerskiego.U stóp Sajanów leży Dolina Czerskiego, Miasto nad Kołymą nosi nazwę od nazwiska tego wielkiego badacza i podróżnika.
Aleksander Piotr Czekanowski (1833 – 1876) zesłaniec syberyjski, geolog i podróżnik prowadził między innymi badania Dolnej Tunguski i południowego brzegu Leny. Jego imieniem nazwano pasmo górskie na Syberii między rzekami Leną i Oleniok.
Benedykt Dybowski (1833 – 1930), zesłaniec syberyjski, zoolog, podróżnik, badacz fauny jeziora Bajkał i między innymi Kamczatki i Wyspy Beringa. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę został profesorem Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Pochowany jest w tym mieście na Cmentarzu Łyczakowskim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz