Paździerze
Piękne są polskie nazwy miesięcy. Informują one, co dzieje się w przyrodzie i w życiu ludzi w tym czasie. Nazwy, pochodzące z języka łacińskiego, wskazują przeważnie tylko, który to miesiąc z kolei. September, to siódmy, - a lipiec to miesiąc, w którym kwitną lipy. Oktober – ósmy, a nazwa sierpień pochodzi od sierpa, narzędzia, którym dawniej posługiwali się żniwiarze. Miesiąc październik wywodzi swą nazwę od paździerzy. Od wieków uprawiano w Polsce len i konopie na włókna i olej. Przy obróbce odpadają przy gnieceniu skórki od łodyg. Nazywa się je paździerzami. Obecnie używa się ich do wyrobu płyt paździerzowych.
Len pochodzi ze starożytnej Syrii. Stąd rozprzestrzenił się na Afrykę i Europę. Roślina ta miała w Polsce znaczenie nie tylko gospodarcze, ale i kulturowe. Po wsiach i dworach szlacheckich istniał zwyczaj zbierania się kobiet i dziewcząt na wspólne przędzenie nici z lnu. Nawiązując do tego zwyczaju Stanisław Moniuszko (1819 – 1852) skomponował śliczną pieśń do słów Jana Czeczota (poety, etnografa, sekretarza Towarzystwa Filomatów) pod tytułem "Prząśniczka".
Ojczyzną konopi jest Azja. W Polsce uprawia się je od 1000 lat. Z włókien konopi wyrabiano worki na zboże, kartofle i inne produkty rolne, a także liny, sznury, i nawet tkaniny. Na konopnych płótnach malował swoje obrazy między innymi Vincent Van Gogh.
Michałki - październikowe piękności
Stanisław Moniuszko. Prząśniczka w wykonaniu duetu fortepianowego "Marek i Wacek"
A przed nami niestety "liści-opad" ;) Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń