sobota, 4 czerwca 2011

Polskie plakaty

W związku z rocznicą czerwcowych wyborów w 1989 roku przypomniał mi się bardzo pomysłowy plakat wyborczy Komitetu Obywatelskiego. Przedstawia on, na tle charakterystycznego napisu "Solidarność", kroczącego aktora amerykańskiego Gary Coopera, bohatera popularnego westernu "W samo południe". Pod tą postacią znajduje się napis:
W SAMO POŁUDNIE
4 CZERWCA 1989
Początki nowoczesnego plakatu sięgają połowy XIX wieku. Za pierwszego malarza tworzącego artystyczne plakaty uważa się Francuza Julesa Chereta (1836–1932). Mistrzostwo w tej sztuce osiągnął postimpresjonistyczny malarz  Henri de Toulouse-Lautrec (1864 – 1901). Wspaniałe są też plakaty czeskiego twórcy secesyjnego Alfonsa Muchy (1860 – 1901)
Polskie plakaty już przed wojną cieszyły się dobrą renomą w świecie. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku nasza sztuka plakatowa wzniosła się na bardzo wysoki poziom. Henryk Tomaszewski, jeden z twórców tak zwanej "polskiej szkoły plakatu" otrzymał wiele międzynarodowych nagród, między innymi w 1948 roku aż 5 pierwszych nagród na Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego we Wiedniu. W 1966 roku na I Międzynarodowym Biennale Plakatu Jan Lenica otrzymał zloty medal. Jest wielu wybitnych polskich twórców plakatów. Wśród nich warto wymienić: Eryka Lipińskiego, Franciszka Starowiejskiego, Jana Młodożeńca. W 1966 roku otwarto w Wilanowie pierwsze na świecie Muzeum Plakatu.
Polskie przedwojenne plakaty między innymi Zofii Stryjeńskiej i Rafała Malczewskiego 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz